2019’a dair

Evet hiçbirşey yapmıyorsam bile kesin birşeyler yapıyorum. Bir sene daha iyi ve kötü yanlarıyla tamamlandı. Benim adıma yoğun ve dolu bir yıl geçti diyebilirim. Matematiğe döktüğümde göreceğiniz gibi çok iç açıcı olmasa da kişisel gelişim ve hedefli yaşamak adına kötü bir yıldı diyemem.

2018 yılı için yazmış olduğum yazıyı buraya bırakarak neleri yapmamışım, neleri yapamamışım kritiğine geçeyim.

2018’e dair

Okuma alışkanlığı kazanma ile ilgili Goodreads isimli uygulamayı da kullanarak kendime yıllık hedefler koyuyordum. Bu sene de bu alışkanlığa devam ettim. Okuma alışkanlığı olmasa da okumaya olan istekliliğim ile ilgili bir standart oturttuğumu düşünüyorum. Yanlış hedefler koyuyor olduğum tartışılmaz. O yüzden 2020 için yeni koyduğum hedef 36 olarak gerçekleşti. Bu yılın özeti ise aşağıdaki gibi diyelim:

goodreads

2020 için kitap okuma hedefimi 36 olarak belirledim. Ayda 3 kitap okumak dahi zor bir hedef olarak görünüyor benim için. Fakat yaklaşık 1 aydır rutine çevirmeye başladığım yatmadan önce yapılan okumalara devam edebilirsem makul bir hedef olacaktır.

Github’ta da aşağıdaki gibi aktivite sıklığı sergilemişim. Şubat’tan başlayarak yaza kadar daha sık aktivite oluşturmuşum bunu da tez çalışmaları ile bağdaştırmam mümkün.

66FF7D12-1AA1-4ECF-9AF3-7AAACB8659AF

2019 yılı sporla iç içe geçmesini beklediğim ve istediğim bir yıldı. Bunu haraket anlamında sağlamış olsam da düzenli bir çalışma temposu kuramadım. Bunun için zaman ne yazık ki oluşmuyor. Yazın biraz daha düzenli spor aktivitelerinde bulundum özellikle üyelik satın aldığım uygulamaların gazıyla neredeyse her gün çalışma yaptığım günler oldu. Fakat özellikle yıl sonu spor salonunun bile yolunu unuttum.

İnternet sitemde paylaşım serisi olarak başlattığım Data Vinci serisi bıraktığım yerde durdu. Bu sene teknik paylaşımlar konusunda tam anlamıyla başarısız bir yıl oldu. Taslak olarak bıraktığım yazıları elden geçirip 2020 içerisinde yeni paylaşımlar yapabilirim umarım. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey: Otur sıfır!

 Bunun yanısıra stackoverflow’da da 2019 yılında çok az aktif olabildim. Dolayısıyla bir sıfırda bu faaliyete verebilirim.

2019 yılı içerisinde birçok yeni veya eski girişime abone oldum. Not alma uygulaması olarak BearApp’ı seçtim. Onun dışında rss reader olarak kullandığım Inoreader uygulamasını da terk ettim.

Ölçülebilir hedeflerin bile ölçüme girecek kadar faaliyet üretemediği bu yıl kısaca aşağıdaki satır başları benim için dikkat çekici oldu.

  • Mart ayında Danimarka’yı ziyaret ettim. 1 haftalık gezide Kopenhag ve Aalborg şehirlerini dolaşma fırsatım oldu. İskadinav ülkelerinin kıskandırıcı dinginliği ve fularlılığı bu ülkede de mevcut.
  • Eylül ayında yüksek lisans tezimi teslim ederek mezun oldum. Bu süreçte Python ve Doğal dil işlemenin alt dalı olan metin madenciliği ile uğraşma fırsatım oldu. Zor bir süreç olsa da faydalı bir dönemdi.
  • Kasım ayı itibariyle Japonca öğrenmeye heves ettim. Beginner seviyesinde çalışmalara devam ediyorum.
  • Yazın 4 kişilik bir ekip ile trenle Bulgaristan’a oradan da İspanya civarlarını araba ile gezdiğimiz uzun bir seyahat yaptık. Yorucu ama eğlenceli günler oldu. 2 tane trafik cezası aldık. Fakat ödemesini nasıl yapacağını bir türlü çözemediğim (çözmemi isteyen de yok işin garibi) için Avrupa’ya borçluyum:)
  • Bu sene iki konferansa katılıp bildiri sunumları yaptım. Ordu ve Balıkesir’de geçen etkinliklerde Devops hakkında sunumlar yapma şansım oldu.
  • Schengen vizesinin son günlerinde arabaya yeşil sigorta yaptırarak Yunanistan’a şahsi arabam ile bir gezi düzenledim. Arabada böylece ilk defa yurt dışına çıkmış oldu. Tecrübesizlikten ötürü sınır kapısında geçen 10 saatlik bekleyiş de kötü bir tecrübe olmasına rağmen 2019 yılında iz bırakmış oldu.

Genel hatları ile iş anlamında çok tatmin edici olmayan fakat gerek kişisel gelişim gerekse sosyal hayat anlamında tatmin edici bir yıl oldu benim için, umarım yeni yılda da güzel çalışmalar ile dolu bir yıl geçirme şansım olur.

Not: Ocak başında taslağını oluşturduğum bu yazıyı ancak şimdi gönderdim. Bu da erteleme rekoru olarak tarihe geçer heralde:)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *