2018’e dair

    Evet 2018 bitti. Geçtiğimiz sene ilk kez denediğim “Resolution” yazısının ikincisi ile uzun bir süredir ara verdiğim blog yazılarına bir başlangıç yapmak istedim. Çeşitli mazaretler olsa da neden bunca zamandır buraları ihmal ettiğimin bir açıklaması yok. 

2017 sonunda yazmış olduğum yazıda bol kepçe belirlediğim hedeflerin sonuçlarıyla yüzleşme vakti:

İlgili yazının linki şudur: http://gorkemozdogan.net/offtopic/2017ye-dair/

2018 için 50 tane kitap okuma hedefi koymuştum. Sonuç : 

 

Bu sene kitap okumaya hedeflediğim kadar vakit ayıramadım. Geçtiğimiz sene ile kıyasladığımda çok daha az kitap okuduğum ortaya çıkıyor. Bunun nedeni geçtiğimiz sene toplu taşıma kullanımını çok daha fazla yapıyordum. Dolayısıyla aslında yaptığım okumaları evde yapmadığım ortaya çıkmış oldu. Bu sene çıtayı biraz daha yükseğe koydum. Odaklanma problemini aşmam gerekiyor.

Data Vinci için 100 adet içerik üretecektim. Sonuç: 2

Data Vinci ismini verdiğim bir seri başlattım. Bu tarz serilerin ustaları Chris Alcock, Alvin Ashcroft gibi yoğun bilgi paylaşımı yapılan yazılar üretmesem de bir rutin oluşturabilmiştim. Bu sene ise koyduğum hedefe yaklaşmak şöyle dursun blog için neredeyse hiç çalışma yapamadım. 2019 için hedef koyacak durumda değilim. Elimden geldiğince içerik üretmeye çalışacağım. Bakalım neler olacak.

10 tane mesleğimle ilgili kitap okuyacaktım. Sonuç: 10+ Kitap

Bu sene teknik kitaplar ile çok haşır neşir oldum. Gerek dijital kopyalardan gerek fiziki kitaplardan birçoğu ile çalışma fırsatı buldum. GoalKicker serilerindeki kitapları çok başarılı buluyorum. Tarz olarak en sevdiğim kitap biçimi diyebilirim. Ücretsiz kitaplara göz atmak isterseniz link: https://books.goalkicker.com/

 

Daha fazla spor aktivitesi yapacaktım. Sonuç: Geçen sene sporcu saatim olan Garmin’in web uygulamasından aldığım ekran görüntüleri ile istatistik bilgileri paylaşmıştım. Bu sene saati değiştirdim. Apple Watch serisinde Garmin’deki gibi detaylı raporlar üretebilecek uygulamalar pek yok. Fakat şunu söyleyebilirim ki dönem dönem aktivite miktarım artsa da, çalışma temposundan dolayı düzenli bir spor alışkanlığı edinemedim. Yüzme ağırlıklı antremanlarda düzen oturttuğumda fiziksel ve mental dinlenme yapabildim Ama onun dışında istediğim seviyeye gelemedim.

Dayone uygulamasını kullanıp daha anlamlandırılmış fotoğraf günlüğü tutacaktım. Sonuç: Hemen vazgeçtim.

Stackoverflow’da bu sene çok aktif olamadım:

Neticesinde geçen sene nerede bıraktıysam hemen hemen aynı yerdeyim.

 

Github hesabımdaki durum da şu şekilde gelişmiş:

bazı aylar hiç uğramamışım bile 🙁

Bu tarz uygulamalar kullanım kendi hayatının kesitlerini dijitalleştirmek artık bir meslek, vlog, blogger, fenomen gibi roller ile karşımıza çıkan bu insanları motive eden şey bu çalışmaları meslekleri haline getirmiş olmaları. Onun dışında hobi için yapılan denemeler hem başarılı olmuyor hem de uzun soluklu devam ettirilemiyor. Denedim ve bu sonuca vardım:)

Tamam öldüm, daha fazla vurmayayım kendime. Bu ölçülebilir hedeflerin dışında bu yıl neler yaptım kısa bir özet geçeyim:

  • Şubat ayında Norveç’in başkenti Oslo’ya kısa bir ziyaret yaptım. Norveç’e gitmek için iyi bir zaman değilmiş gibi görünse de gerek sezon içi olmamasının getirdiği fiyat avantajı, gerek kış ülkesinin atmosferini kışın yaşamak lazım fikri başarılı göründü.

 

  • Devam etmekte olduğum yüksek lisans programında yer alan tüm zorunlu dersleri tamamladım. Tez aşamasına geçtim. 

 

  • Eylül ayında UBMK’18 konferasında kabul alan bildiri sunumu için Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gittim. 

 

  • 2018’de yıllık izin kullanmadım. 

 

  • Çalışmış olduğum işyerinde terfi aldım. 

 

Genel olarak çok çalışmanın öne çıktığı bir yıl geçirmek ile birlikte, kişisel tatmin için de kötü bir yıl oldu demek zor. Şüphesiz istediğim her şeyi yapamadım, koyduğum tüm hedefleri on ikiden vuramadım. Zaten öyle olsa bir amaca ulaşmanın çekiciliği de kalmazdı. 2019 yılında 2018 yılını aramayacağınız bir yıl olmasını dilerim.

 

2 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *