2017’ye dair

Bu sene ilk kez deneyecek olduğum “resolution” yazısında 2017 yılı içinde neler yaptım, neleri yapamadım, önümüzdeki sene neler yapmak istiyorum bunlara değineceğim. Genellikle bu tarz yazıları hem yazanlar için hem de okuyanlar için motive edici buluyorum. Yapabildiklerimizin övüncü, yapamadıklarımızın ise önümüzdeki yıl geliştirilmesi açısından “halka açık” olmasa bile listelenmesi faydalı olabilir. Ben blog yazan biri olduğumdan paylaşmakta sakınca bulmadım. Yapabilirsem bu yıllık değerlendirme yazılarını da geliştirmeyi düşünüyorum. Şimdi birçok olaydan bahsedeceğim bu sene için, peki bu tarz bir değerlendirme yazısı yazabilmek için bir önkoşul var mı? Evet var. 2016 senesi sonu gayet ilkel bir 2017 Hedefleri notu oluşturdum. Düz metin olarak belirli hedefler koydum ve sene içinde bu listeyi genişlettim. Yıl boyunca yapılanları değerlendirebilmek için böyle bir hedef listesi gerekli diye düşünüyorum. Listeniz olmasa bile hedeflerinizin olması şart, “hedef” ile “istek” arasındaki farkın da bilincinde olmak gerekiyor.  Farkında olmasak da bir çoğumuz bu ayrımı somut bir şekilde hissetmiyoruz.


Not: Geçtiğimiz sene Youtube’da gezinirken rastladığım Barış Özcan kişisel gelişim videoları yayınlayan bir youtuber, alanında başarılı bulduğum Barış Bey’in youtube kanalına göz atmanızı öneririm.

Barış Özcan Youtube kanalı

Kendisinin çeşitli yöntemler ile motivasyon, öğrenme alanlarında tavsiyeleri bulunmakta, bunlardan zinciri kırma metodu ben uygulamasam bile takdire şayan. Ama unutmamak gereken bir şey var, başkalarının başarıya giden yolları sizin için geçerli olmayabilir, o yüzden her şeyden önce kendinizi iyi tanıyın. Size uymayan motivasyonların peşinden koşup, “hater” moduna bürünmeyin. Her başarı-başarısızlık hikayesi kendi buhranlarıyla oluşur.


Şimdi gelelim benim listemi incelemeye…

Öncelikle hedefleri teknik ve kişisel olarak ayırdım ve yapabileceğimin üstünde sayıları hedef koydum hepsine.:) Sonuç güm pat çat. Eğer başarısızlık ile yüzleşemeyecek, egoları tavan bir şahıssanız önerim tüm hedefleri minimum tutun, sonra da yıl sonu güzel güzel böbürlenebilirsiniz. Kimin umurunda olur orası ayrı… Ben yapmayı beklediğim tüm nicel değerleri şişirdim. Sıraladıkça hepsine değineceğim. Bazıları hedefe yaklaştı, bazıları ise tam anlamıyla fiyasko:) Evet artık sayıların konuşmasının vakti.

50 Kitap Okuma(Teknik olmayan)

Bu yıl kendime 50 tane teknik olmayan içerikli kitap okuma hedefi koymuştum. Sonuçlar yukarıdaki resimde görüldüğü gibi. 6800+ sayfa okumuşum. 50 hedefinin ise bayağı gerisinde kaldım. Ama ayda yaklaşık 3 kitap gibi bir ortalama çok kötü değil. Yaz aylarında biraz daha çok okuyabilseydim hedefe epey yaklaşırdım, ama bahaneler bu meydan okumadaki başarısızlığımı örtmez. Kitap uzunluk ortalaması da 197 olarak gerçekleşmiş ki bazı kitapların gerçekten ince olduğuna işaret eder. Fakat kitap okuma işini sayılarla yorumlamak büyük bir yanılgı, bir sene içinde okuduğunuz tek bir kitap size birçok şey katabilirken, 500 kitap okuyup aynı bilinçsizlikle yaşamaya devam edebilirsiniz. Fakat okuma alışkanlığı kazanmak için saymak beni motive edebiliyor. Okuduğum kitapları takip ettiğim uygulama ise “goodreads”, uygulamaya göz atmak isteyenler için link: Goodreads

 

10 Kitap Okuma(Teknik)

Teknik kitaplar okuyabilmek için kendime bir de böyle hedef koymuştum, fakat bu tarzdaki kitapları takip etmekte çok başarılı olamadım. Çünkü teknik kitaplar roman tarzından okunamıyor. En azından ben okuyamadım. O yüzden “10” sayısı çok havada kaldı. Peki başardım mı? Sanırım başardım. Node.js, Mastering Python, React, kitaplarını gayet roman gibi uçtan uca okudum. Bunun yanısıra Sofware in 30 days, Enterprise solution patterns using .net, veri madenciliği uygulamaları, c#7.0 , Python cookbook, Interview Process, Clean Code  gibi kitapları da bölüm bölüm okudum. Al sana 10. 🙂

365 KM Koşu

Evet böyle saçma bir hedef koydum geçen sene, Hergüne 1 km koşabilmek gibi bir yaklaşım ile 365 sayısını hedef olarak verdim. Güzel de başladım aslında fakat uzun soluklu bir spor alışkanlığı kazanmadım. Tüm etkinliklerimin kaydını güzide saatimle takip ettiğim için sayılarla konuşabileceğim. Utanç tablosu olarak kayda geçecek olan raporlar şu şekilde.

Mayıs-Ağustos arası artış göze çarpıyor, çünkü spor salonuna yazılmıştım o ara fiziksel olarak daha aktif geçirmişim. Bisiklet etkinliklerinin de mart-temmuz aylarında yaşandığı görünüyor, almış olduğum bisikletin ilk gün gazlarıyla kayıtlara geçmiş. 🙂 Demek ki neymiş para harcamak spor alışkanlığı kazanmaya yetmiyor. 2018 senesinde fiziksel olarak daha aktif bir yıl geçirmek istiyorum, “sürdürülebilir hayat” için sporu çok önemli görüyorum. Umarım bir daha böyle bir utanç tablosu yayınlamak zorunda kalmam.  Raporları oluşturduğum uygulama Garmin Connect uygulaması, sporcu saatlerinin bu tarz uygulamaları raporlar oluşturmaya yardımcı olabiliyor. Aktivite bazlı çok daha detaylı raporlar da var. Ben 1 yıllık genel bakış adına bu iki ekran görüntüsünü paylaştım.

100 Medium yazısı

Yazmayı seviyorum. Bunu da teknik ve teknik dışı ayırdım. WordPress sayfamda genellikle teknik içerikli yazılar yazıyorken, Medium sitesinde de kişisel eyyorlamalarımı tuttum yıl boyunca. Sayısal hedef olarak ikisini de 100 demiş idim. Fazla atmışım. Bir türlü tarz bile tutturamadığım medium yazılarım tam anlamıyla deneme tahtası yazılarıyla doldu. Sene sonu sayısı ise ne yazık ki: 35

Eylül ayına kadar 30’lu sayılara gelmiştim, fakat son aylarda aylık sadece bir yazı yayınladığım için 50+ olamadı. Önümüzdeki sene hedefi biraz düşürmeyi düşünüyorum. Çünkü gerçekçi bir hedef olmadığını görüyorum. Saçmasapan şeyler yazarak “flood” yapıp komik duruma düşmemek adına daha ulaşılabilir hedef makul duruyor. Herşeyin ötesinde kınadığım şeyleri yapacaksam varsın “0” yazı olsun. İçerik anlamlı ve faydalı olmadığı sürece ego beslemekten başka bir şey olamıyor ne yazık ki.

100 Teknik blog yazısı

1 Ocak 2018’de Data Vinci ismini verdiğim seri tam 1 yıla ulaşmış olacak. Bu 1 yıl içerisinde 30 tane Data Vinci yazısı yayınladım. Açıkçası güzel tepkiler de aldım. Bu bakışta geri dönüşü güzel bir emek oldu benim için. Arasıra yazmış olduğum değerlendirme yazılarıyla da toplamda 33 tane -bu yazı hariç- yazı yayınlamışım. Yine karavana bir hedef. Ancak 2018 hedefinde bu sayıyı düşürmeyeceğim. Draft kısmında 18 tane yazım neredeyse yayına hazır olarak duruyor. Eğer bunları da yayınlayabilseydim 50+ barajına ulaşırdım. Data Vinci yazılarından başka yazı dizileri de planımda olduğundan ötürü hedefi yine 100 olarak belirleyeceğim. “Dene, yanıl, tekrar dene daha iyi yanıl” olacağını düşündüğüm bir hedef… Kısmet.

40 Teknik video çekimi

Niye bulaştım hiç bilmiyorum:) 4 tane video çektim. Hatta birisi de video dizisi idi. 3 bölümde kaldı. Hepsi ham formatta duruyor. Hakkıyla video hazırlayan herkesin önünde saygıyla eğiliyorum. Kimse şımarmasın, ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu sene böyle bir hedefim olmayacak. Bana göre değil şimdilik.

Her gün bir foto

Bir de böyle kendimce eğlence amaçlı bir hedef koymuştum. Mayıs ayına kadar da resmen yaptım:) Ama sonra baydı. Sırf yapmak için abuk subuk bir sürü kelle fotoğrafım oldu. Bir de yıl içinde gezen tozan birisi olmadığım gerçeği tokat gibi çarptı suratıma. Hep metro önünde çekilmiş onlarca fotoğraf. Gereksiz.

Ama 2018 için daha profesyonelim. Bunu tekrar deneyeceğim. Neyle mi?

Day One isimli uygulama ile. Merak edene link: Dayone app


Evet kendi sığ dünyamda 2017 yılı için kendime koymuş olduğum hedefler bunlar idi. Yazılı kaynaklara bunlar geçti. Peki ya geçmeyenler, akılda kalanlar? Biraz da onlara değineyim.

  • Bu sene işyerimde terfi aldım. Maddi anlamda pek kayda değer bir değişiklik olmadı benim için ama yazayım. Tebrikler bana şak şak şak.
  • Yüksek lisansta ilk yılımı tamamladım. Ortalamam şaşırtıcı derecede yüksek gidiyorken, son birkaç ders ile beklenen seviyelere geriledi.
  • Çalışmış olduğum kurumdaki Tübitak destekli projeyi tamamladık.
  • Devnot İstanbul etkinliğinde Front-end dünyasında Framework Savaşları başlıklı oturumu gerçekleştirdim. İzlenimlerimi paylaşmıştım. Hatırlatmadır:P

Devnot etkinliği izlenimlerim

  • Ekip arkadaşlarımla yazmış olduğum bildiri kabul aldı. UBMK’17 etkinliğinde bu bildiriyi sunma fırsatı edindim.

  • Yazmış olduğumuz bildiri IEEE’de yayınlandı.

Gelelim işin ayıp kısmına:)))

Görmüş olduğunuz gibi bildirinin görüntülenme sayısı 21, en az 3000+ çalışanı olan bir kurumda çalışıyorum. Hadi bunların IT personeli olmayanlarını azad ettim. 250-300 IT çalışanı olsa, bunların da 200’ünü gene azad ettim. Ar-ge biriminde yer alan 67 personel her biri 1 kere “lan bu adamlar ne yazmış” diye bakmış olsa idi. Hadi bunları da geçtim. Linkedin gibi mecralardan ulaşanlar tıklamış olsa bu sayı çok daha artardı. Yazar sayısı 3 olduğunu da hesaba katarsak, ilgili bir çevre 1000+ görüntülenmeye ulaşabilirdi. Sonra bilim niye gelişmiyor? :))) Hele bu full Text Views sayısı unique visitor değilse, başlarım ağlamaya benden başkası bakmamış demektir:)

Şaka bir yana, okumaya, akademiye ne kadar uzak olduğumuzun bir göstergesidir bu sayı. Zaten sunum fotosunda yer al(a)mayan coşkulu “izdiham” ilgi seviyemizin hangi boyutta olduğuna bir diğer gösterge. Yapmış olduğumuz çalışma dünyayı daha iyi bir noktaya getirmiyor, literatür katkısı içermiyor olabilir, fakat içerseydi bile ilgi ve alakanın posta gazetesinin sansasyonel başlıklarından öteye gideceğini de düşünmüyorum. “Türkler bilime meydan okudu”, “3 Türk bilişimci dünyayı dize getirdi” bla bla. Ne derler “Talk is cheap”. Neyse devam.

  • Eylül ayında yıllık izne çıktım. Gelenekselleştirmiş olduğumuz Avrupa seyahatini bu sene araç kiralayarak farklı bir maceraya çevirdik. Almanya,İsviçre,Belçika,Hollanda,Liechtenstein ülkelerinde 10+ şehri gezme fırsatı yakaladık.

 

  • Kasım ayında Sudan’ın başkenti Hartum’a kısa bir seyahat gerçekleştirdim. Kara kıtaya ilk gidişim oldu. Değişik anılar ve ağır hastalıklar ile döndük:) Neyse hâlâ hayattayız en azından.
  • Github aktivitelerim; ne yazık ki “sen çok yanlış anlamışsın” modunda kullanımdan ötürü, Github profilim ıvır zıvır, vitaminsiz repo’lardan oluşuyor.

  • Stackoverflow puan cetveli

“Bi John Skeet” olmadığı aşikâr, ancak 800 puan hedefime çok yaklaştım. Sıklıkla başucu kaynağı olarak kullandığım stackoverflow’a katkı yapmak önem verdiğim bir konu. Evet, her takıldığında verified cevaplardan yürüyen sen! sitedeki içeriğin gelişmesi için katkı yapmamak için özel bir nedenin var mı?

Özetleyecek olursam, hayata dair bolca anektod ve deneyim edindiğim güzel bir yıldı. Tüm objektif bakışım içerisinde karamsar tabloları “bam bam bam” ortaya döken bir yapıya sahip (kafayı kuma gömmem, gerekirse “dram”a kafa atarım:) )  olsam da, motivasyon bakımından bu etkenleri kafaya çok takan birisi değilim. İlerleme benim için her koşulda gerçekleşmesi gereken bir yaşam faktörü, yaptığım herşey başarı hikayesi veya maddi dönüşü olan şeyler olmak zorunda değil. Bu bakışta acısıyla tatlısıyla tüm göze çarpan olayları dile getirmek istedim. 2018 senesi için de hedef listesini hazırladım. Yine sayıların yer alacağı hedef listesinde, farklı hayat tecrübelerinin de olacağı aşikâr. 2018 yılının herkese beklentilerini karşılayan, hedeflerinin peşinden koşturan ve yaşamın tüm faktörleriyle “güzel” olabileceğini kanıksatan bir yıl olmasını dilerim.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *