Data Vinci serisi sezon 1 sonu

Merhaba,

Data Vinci ismini verdiğim teknoloji serisinde bugüne kadar 20 adet yazı yayımladım. Çeşitli teknoloji disiplinlerine kendime has bir anlatım katarak değinmeye çalıştım. 1 Ocak 2017’de yayınlamış olduğum ilk yazıdan sonra elimden geldiğince haftalık olarak çeşitli konularda fikirler paylaşmaya çalıştım. Bu dönem boyunca yazıları okuyan ve yorum yapan, hata bulan, eleştiren ,sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına vesile olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Umarım bu yazılardan faydalanabilenler olmuştur.

Bu yazı serisinde şu ana kadar yazdığım yazıları gözden kaçırmış olanlar için bir index yapayım istedim:

 1. Dependency Injection
 2. Magic Number
 3. Functional Programming
 4. Spaghetti code
 5. Design Patterns
 6. Unit of Work
 7. Scrum
 8. Javascript
 9. AngularJS
 10. Seperation of Concerns
 11. Interface
 12. Retrospective Meeting
 13. High Cohesion
 14. Null
 15. Linux
 16. Strongly Typed
 17. Docker
 18. Loosely Coupled
 19. Devops
 20. Code Smells

20 yazıya baktığımda birçok farklı disiplin içerisinde yer alan teknolojiyi değinmişim. Bu kadar şey hakkında uzman olsam emin olun zaten blog yazmayla uğraşmazdım:) “Herşeyi de biliyor la bu adam” diye düşünenler için not düşeyim istedim. Zaten yazılarda bu uyarı sürekli vermeye çalıştım , bu serideki birçok yazı kişisel araştırmalarımdan yapmış olduğum çıkarımlar. Birçok şeyi ben de yazıyı hazırlanırken öğreniyorum. O yüzden sizlerden ricam yanlış veya eksik olduğunu düşündüğünüz yerleri belirtmeniz -ki zaten belirten arkadaşlar oldu, onlara da buradan teşekkür ederim.

Peki önümüzdeki sezon olacak mı?

 • Bu seriyi yazmaya başladığımda 25 sayısını kendime hedef koymuştum. Şu an 20 tane yazı üretmişim. Yani eğer bitirecek olsaydım seriyi burda bitirmemem gerekirdi. Bu da demektir ki yazıların devamı gelecek. Yeni bir 20 yazılık hedef koyuyorum.

Diğer Data Vinci serilerinde hangi konulara değineceğim?

 • Benim araştırmak istediğim birkaç konu var: Yapay Zeka, Doğal Dil İşleme, I0T gibi alanlara değineceğim yazılar yazmayı umuyorum. Bunun yanı sıra Temiz Kod, Programlama dilleri ve konseptleri gibi konularda yazılar yazmaya devam edeceğimi düşünüyorum.

Son olarak şunu eklemek isterim, yazılarda kullanmış olduğum üslup tamamen yazıların daha kolay okunabilmesi amacıyla “esprili” bir yaklaşım sergiliyor. Hiçbir zümreyi, gelir seviyesindeki insanı, cinsiyeti, sosyal veya siyasi görüşü hedef alarak yazdığım şeyler değildir. Buradaki şakalarda kullanılan davranış biçimleri veya tutumlar stereotype’lardır. Şu zamana kadar üslup ile ilgili hiçbir olumsuz tepki almasam da yine de belirtmek istedim.

TL;DR

Data Vinci ismini verdiğim serinin birinci sezonunun özeti diye adlandırdığım bu yazıda geçmiş yazılara referanslar ekledim. Serinin akıbeti ile ilgili de bilgilendirme yaptım.

Herkese iyi pazarlar.

 

 

2 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *