Data Vinci 9 : AngularJS

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

Daha önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum Javascript framework’ü. SPA uygulamaları geliştirmek için bulunmaz (aslında bulunur) bir cevher. Hibrit uygulamalarda da kullanılmaktadır. Hatta MEAN stack’inin “A” sına da ismini veriyor. Kendine Fullstack camiasında da yer edinmiştir. AngularJS hızlı gelişen bir Javascript Framework’ü. Hatta versiyonlama sistemi bile hızla değişmekte. AngularJS3 söylentilerini duyunca “ok” tepkisi vermiştim. Galiba bu kez çok büyük yapısal değişikliklere sahip olmayacak. Versiyonları da 3,4,5…140…2017,2018,2045 şeklinde gider diye düşünüyorum. Ne diyelim vurduğu gol olsun.

Ne yazık ki majör versiyon değişiminde ne kadar büyük değişimler yaşandı çok takip edemedim. Angular2 tarafındaki gelişmeleri merak ediyorsanız. Bora Kaşmer hocamızın yayınlamış olduğu AngularJS2 videolarını takip edebilirsiniz. Bora Kaşmer Youtube Kanalı

Web’in ve mobil’in popülerliğinin arttığı günümüzde AngularJS gibi kütüphanelerinde arkalarına aldıkları rüzgarla daha da gelişip yaygınlaşması beklenir. Yine deklaratif bir söz dizim(syntax) ile karşı karşıyayız. AngularJS yazı serimde konunun teknik detaylarına da girmiştim. AngularJS2 çıktığından mütevellit artık o yazılara “deprecated” damgası vurulabilir. Fakat yine de hikayenin uzun versiyonunu görmek isteyenler var eski yazılarıma göz atabilir. Bu eski yazılar  tabii ki fularsız… Emeğe saygı ve rep yeterlidir.

Front-end development unvanını kendinize yakıştırıyorsanız, karşınıza çıkacak onlarca yeni kütüphane ve -veya framework çıkması kaçınılmaz. Bunların içerisinde hangisinin işinize gerçekten yarayacağı, varoş ruhunuzda derin yaralar açmayacağı, sizi stackholder’larınıza mahçup etmeyecek olduğu gibi tespitlerin yapılması gerçekten sıkıntılı bir konu. Yukarıda görmüş olduğunuz “şaka” bir bakımı da doğru, ben bu yazıyı gözden geçirip yayınlayana kadar bile yeni bir gelişme duymak, görmek mümkün. Aha da gördüm.

 Yine de bu kadar göz korkmasına gerek yok, Yaşamın her noktasında kendini hissetiren tüketim çılgınlığı ve üretim bolluğu bu alanda da etkisini gösteriyor. AngularJS’in başı kel mi?

https://www.reddit.com/r/angularjs/ subreddit’ini takip edebilirsiniz tavsiye ederim. Fuların ucundan yakalamak için, takip şart. Önerim bu tarz yayınlarda edindiğiniz bilgileri ufak çaplı uygulamalar ile pekiştirmek. Sonuçta bir konu hakkında ahkam kesmek, keseni dinlemek, izlemek işin bir boyutu iken, diğer tarafta edinilen bu bilgilerin bir “ROI” si olmalıdır ki o da deneyimleyerek edinilebilecektir. Yoksa aç Vikings izle, Sapiens’i oku, vücut geliştir, bisiklete bin, Survivor programının kaderini etkileyecek SMS gönder…

Daha önce konu ile ilgili yazılar yazmış olduğumdan bu yazıyı biraz kısa tutuyorum. AngularJS yazısını seriye niye ekledim o bile muallak.  Neyse ben bi çay alayım.
keep_calm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *